Utánunk a vízözön - A Végrehajtói Kamara megtérése (másfél év után)

Tegnapi cikkünkben kifejtésre került , hogy a Kúria 2013. július 4.-én ismertetett Gfv.VII.30.078/2013/14. számú közbenső ítéletének értelmében:

"Semmis minden olyan kölcsönszerződés, amely nem tartalmazza az „árfolyamrés” %-osan kifejezett értékét"

Ezért az adós egy végrehajtás megszüntetésére vagy korlátozására irányuló perben a szerződés árfolyamrés miatti semmisségére hivatkozva megszüntetheti, felfüggesztetheti az ellene folyó végrehajtási eljárást.

A hivatkozott cikk megtalálható:  itt

Sokan gondolhatták, hogy a cikkünkben tett megállapítások esetlegesek...egészen addig míg cikkünk után fél nappal a következő hír meg nem jelent az online médiában:

"A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara arra hívja fel a devizahiteles adósok figyelmét, hogy keresettel élhetnek az ügyükben eljáró bíróságoknál, végrehajtási eljárásuk felfüggesztésére. A kereset benyújtására az adhat jogi alapot, hogy a Kúria tegnapi döntése értelmében a követelések pontos összege jelenleg nem megállapítható - írta közleményében a végrehajtói kamara."

Örömmel konstatáljuk, hogy 18 hónappal a közjegyzőknek küldött levelünk után felébredt a Végrehajtói Kamara. Levelünkben melyet 2011. novemberében küldtünk el (Magyarország összes közjegyzőjének) többek között a  következő megállapítások szerepelnek:

"Az a kérdés, hogy egy ügyfél/adós tartozása, illetve a bank jogos követelése mennyi, egyértelmű szakkérdés. Könyvvizsgálat nélkül nem adható ki a követelésről/tartozásról ténytanúsítvány, ebből következően végrehajtási záradékkal sem látható el az egyébként nem statikus, általában több évvel ezelőtti állapotot rögzítő tartozáselismerő okirat.

Egy bank felmondása esetén, a banki nyilvántartások alapján, az abban szereplő követeléseket /valójában adatokat/ tényként kezelő és arról tanúsítványt kiadó közjegyző jogellenes tevékenységet végez, amikor szakértő alkalmazása helyett, pusztán formai szempontok figyelembe vételével, a tartalmi kérdések vizsgálata nélkül jár el.

Így jogellenes tevékenység az olyan közjegyzői okiratnak végrehajtási záradékkal való ellátása is, melyről a jelen állapotokra vonatkozóan semmilyen következtetést nem lehet levonni, elsősorban azt nem lehet megállapítani, hogy – tartós jogviszonyt feltételezve,részletfizetéseket teljesítve – mennyi is a végrehajtandó összeg."

Az eredeti levelet elolvashatja: itt

Mindezek tükrében érdeklődve várjuk a MOKK (Magyar Országos Közjegyzői Kamara) mikor jelenti be, hogy a közjegyzők sajnálatos módon nem záradékolhatják a közjegyzői okiratba foglalt deviza alapú szerződéseket....

Híreink