Levél Magyarország közjegyzőihez
- Kategória: Hireink
- Megjelent: 2011. október 28. péntek, 08:01
- Találatok: 5161
- 28 okt.
A Hiteles Magyarok Forumának aktív résztvevői levelet fogalmaztak és juttatak el , reményeik szerint minden magyarországi közjegyzőhöz, közjegyzőhellyetteshez, valamint a közjegyzői kamarákhoz. (cca.650 címzett)
Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a címeket az interneten mindenki számára elérhető adatbázisból szerezte meg a fórum.
Az elkészült levelet a parlamenti képviselők és pártok is megkapták tájékoztató jelleggel, hogy tisztában legyenek a tarthatatlan és jogellenes gyakorlattal, mert ők azok, akik felhatalmazást kaptak a magyar polgároktól, hogy megszüntessék ezen állapotot.
A levelet elküldtük továbbá több médiának, remélve, hogy így, a hitellel rendelkező adósok szélesebb köréhez is eljuthat a levél.
A levelet lent olvashatjátok ,melynek lényege, a következő:
A bankok szerződésmódosításainak hatására megváltozott szerződéseket, szerződésmódosításokat, már nem foglalták közjegyzői okiratba, így az csak magánokirati formában álla bankok rendelkezésére, ezért a bank a megváltozott követelését , már nem érvényesítheti, kizárólag bírósági úton. Tekintve, hogy követelése egy részét a kötelezett , közjegyző előtt nem ismerte el, így az eljárás során az vitathatóvá vált. Ilyen esetekben viszont a közjegyző nem dönthet a követelés jogosságáról, mert az véleményünk szerint kizárólagosan a bírósági feladat. Ellenkező esetben a kötelezett tisztességes eljáráshoz való joga sérül , mivel az követelés vitatásának útját elzárják előle.
Tisztelt Magyar Országos Közjegyzői Kamara!
Tisztelt Közjegyző Úr!
1.
A Kjt. 136. §. /2/ bek. szerint a közjegyző felelőssége a tanúsítvány, mint közokirat alakiságának megtartásáért és a tanúsítvány tartalmi valódiságáért áll fenn. A közjegyző a tanúsítvány készítésénél nem köteles segédszemélyeket igénybe venni.
A tanúsítvány jellemzője, hogy olyan jogi tényeket rögzít, tanúsít, amelyek megállapításához különleges szakértelem nem szükséges. Nem állítható ki közjegyzői tanúsítvány olyan tényről, amelyet a közjegyző észlelni nem képes, vagy az észleléshez speciális szakértelem szükséges. Ez esetben szakértő alkalmazása a megoldás.
A tanúsítvány tartalmi valódiságáért Önök akkor is felelnek, ha az ügyfél bármilyen, a kérdést érintő tisztességtelen szerződési feltételt aláírt, sőt, közokiratban kifejezett nyilatkozatban elismert. A Kjt. 136. §. /2/ bek. az nem egy diszpozitív szabály: akár feljogosította Önöket az ügyfél a banki nyilvántartások automatikus elfogadására, akár nem, a törvény kötelezi Önöket.
Az a kérdés, hogy egy ügyfél/adós tartozása, illetve a bank jogos követelése mennyi, egyértelmű szakkérdés. Könyvvizsgálat nélkül nem adható ki a követelésről/tartozásról ténytanúsítvány, ebből következően végrehajtási záradékkal sem látható el az egyébként nem statikus, általában több évvel ezelőtti állapotot rögzítő tartozáselismerő okirat.
Egy bank felmondása esetén, a banki nyilvántartások alapján, az abban szereplő követeléseket /valójában adatokat/ tényként kezelő és arról tanúsítványt kiadó közjegyző jogellenes tevékenységet végez, amikor szakértő alkalmazása helyett, pusztán formai szempontok figyelembe vételével, a tartalmi kérdések vizsgálata nélkül jár el
Így jogellenes tevékenység az olyan közjegyzői okiratnak végrehajtási záradékkal való ellátása is, melyről a jelen állapotokra vonatkozóan semmilyen következtetést nem lehet levonni, elsősorban azt nem lehet megállapítani, hogy – tartós jogviszonyt feltételezve, részletfizetéseket teljesítve – mennyi is a végrehajtandó összeg.
Azt, hogy jogalkotási probléma is van-e a nyilvánvaló jogalkalmazási probléma mellett /tartalmi kérdések figyelmen kívül hagyása – adat/tény fogalmak keverése/ , most nem kívánom taglalni. Azt szeretném, ha megvizsgálnák, hogyan lehet elkerülni azt, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek között eljárva a közjegyzői intézmény ne diszfunkcionálisan működjön. /jogvitát indukál ahelyett, hogy jogvitát előzne meg/.
Megjegyezném még, hogy a végrehajtást megszüntető/korlátozó pernek nem az a funkciója, hogy a közjegyzői „munkát” reparálja.
2.
A bírósági eljárást kihagyó végrehajthatósághoz az adós közjegyző előtti tartozáselismerő nyilatkozata szükséges. Amennyiben a törlesztő részlet vagy a szerződés egyéb kikötése érdemben módosult, úgy a közvetlen végrehajthatósághoz új közjegyzői okiratot kell készíteni. Annak hiányában a végrehajtási záradékolást kérvényező csak magánokirattal fog rendelkezni az új, érvényben lévő szerződés/módosítás/ról, így a közvetlen végrehajthatóság csak arra a kötelezettségre fog vonatkozni, amelyet az adós korábban már elismert. Ebből következően a kérelmező nincs abban a helyzetben, hogy az adós számára vitathatatlan követelést megfogalmazzon és érvényesítsen, mivel a követelések egy részének jogossága közjegyző előtt nem került elismerésre. /Adós ráutaló magatartása, tiltakozásának hiánya, bankszámláról való leemelés tűrése nem azonos a kifejezett és közhitelű kötelezettségvállalással illetve tartozáselismeréssel/
Így a fennálló, aktuális banki követelés valamint a közvetlenül végrehajtható követelés fogalmilag/lényegileg elválik egymástól, a banki követelés egy része, mely mindössze magánokiraton alapul csak bírósági eljárás során érvényesíthető.
Tudomásom szerint ezt a körülményt Önök az eddigi végrehajtási záradékolások során ugyanúgy nem vették figyelembe, mint az idézett 136/2-t. Kérem, szíveskedjenek jogalkalmazási gyakorlatukat ebben a kérdésben is megváltoztatni, illetve helyesbíteni.
3.
Kérem, szíveskedjenek tájékoztatni arról, van-e olyan jogszabály, mely a közjegyző előtt tett egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozat visszavonását vagy módosítását megtiltja. Az időmúlás, mint jogi tény hatása a jogviszonyra ugyanis azzal az eredménnyel jár, hogy az esetleg évekkel ezelőtti tartozáselismerő nyilatkozatom a jelenlegi állapotokra/helyzetre vonatkozóan semmilyen információval nem bír.
Az ügy jellegére tekintettel válaszukat rövid időn belül várva:
Budapest, 2011. október 25.
Tisztelettel:
x.y.