Az ERSTE bank elismerte, hogy semmisek a szerződései...
- Kategória: Hireink
- Megjelent: 2012. március 07. szerda, 23:55
- Találatok: 97350
- 06 márc.
Természetesen ne gondoljuk, hogy az ERSTE bank közleményt adott ki vagy hirdetmény útján tájékoztatta ügyfeleit szerződésük semmisségéről.
Az elmúlt egy hétben, több panaszos kapott olyan válaszlevelet az ERSTE banktól, amiben a bank a következőt közli:
"Tájékoztatjuk, hogy az árfolyamrés, mint fogalom pénzügyileg nem értelmezhető."
Ezen kijelentésével a bank, szándéka ellenére azt is közölte az adósokkal, hogy a hitelintézetekről szóló 1996. évi CXII. törvény , közismertebb nevén Hpt. A Hpt. 213. § értelmében a 2010.06.10.-e előtt megkötött deviza és deviza elszámolású szerződései semmisnek minősülnek.
"213. § (1) Semmis az a fogyasztási, lakossági kölcsönszerződés, amelyik nem tartalmazza
c) a szerződéssel kapcsolatos összes költséget, ideértve a kamatokat, járulékokat, valamint ezek éves, százalékban kifejezett értékét,"
Semmisek a szerződések ,mert a bank kijelentette, hogy az árfolyamrés nem értelmezhető pénzügyi fogalom, ezért nyilvánvaló, hogy a szerződések nem tartalmazhatják az árfolyamrést ,mint költséget.
Előző árfolyamrésről szóló cikkünkben már kifejtettük, hogy a PSZAF honlapján a Tudástár menüpontban, a mai napig megtalálható egy 2005-ben az Elemzési és kutatási főosztály által kiadott elemzés, amely a következő megállapítást tartalmazza:
"A deviza hitelezés során felmerülő speciális költségek közül a THM mutató csak azokat a költségeket veheti számításba, amelyek biztosan felmerülnek, mint például
a deviza-vételi és deviza-eladási árfolyam közötti különbséget (árfolyamrés),
.
Ezt a költséget a teljes hiteldíj mutatónak (THM) tartalmaznia kell.
A teljes elemzés letölthető a PSZAF honlapjáról.
Ezen tények ismeretében nem túlzó az a megállapítás, hogy a fent jelzett szerződések semmisnek tekintendők.
A hivatkozott banki válaszlevelek megtalálhatók a Tagi fórum Banki válasz - elszámolás kérésre című topikjában.
A Hiteles Magyarok Fóruma megkér minden ERSTE banki deviza vagy deviza elszámolású szerződéssel rendelkező adóst, hogy vegye fel a kapcsolatot bankjával, kérjen felvilágosítást az árfolyamrésről írásban vagy rögzített telefonvonalon, hogy a későbbiekben is bizonyítható legyen a bank tájékoztatása. A kapott választ pedig küldje el az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre.
Köszönettel:
Hiteles Magyarok Fóruma